Odlévání zvonu

Odlévání zvonu

Dne 13.4.2006 ve 13.00 hodin ve zvonařské dílně Marie Tomáškové-Dytrychové v Brodku u Přerova nastal historický okamžik - byl odlit nový zvon do kaple sv. Jana Nepomuckéhove Zvánovicích.

Se svolením paní majitelky zvonařské dílny bylo umožněno pořídit fotografie a videozáznam této významné události.

 

Informační tabule na náměstí Kostel sv. Jana Křtitele
"Rodné" městečko nového zvonu - Brodek u Přerova Kostel sv.Jana Křtitele z r. 1893, postavený na místě původní věže, která sloužila jako zvonice.
Zvonkohra Pamětní deska
Poblíž kostela byla v roce 2000 vybudována zvonkohra, která má celkem 22 zvonů s hmotností od 5 kg do 220 kg. Zvony s elektrickým ovládacím panelem jsou darem místní zvonařské dílny paní Marie Tomáškové-Dytrychové.
Zvonařská dílna Forma
Zvonařská dílna Marie Tomáškové-Dytrychové. Dílnu v roce 1950 založili manželé Laetitie a Josef Dytrychovi. Hotová forma připravená k odlití zvonu. Nejdříve však musel být zhotoven umělecký návrh zvonu a samotná výroba formy trvá mnoho dnů.
Odlévání zvonu Chladnutí odlitého zvonu
Odlévání zvonu trvalo jen chvíli, je to však jen malá část práce, která musí být vykonána než vznikne nový zvon. Zvon o váze 30 kg musí chladnout 3 dny. Pak bude možné ho vyjmout z formy a provést dokončovací práce.